Kadının Bilişimdeki Yeri ve Önemi


Uzun zamandır bilişimciler arasında tartışılan bir konudur. Tartışılmasının nedeni ise erkeklerin kadınlara göre daha iyi bilişimci olduğunun düşünüldüğüdür. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü bilişimin temellerini kadınlar atmıştır ve bugün mesleğimizi onlara borçluyuz.

Ada Lovelace, Charles Babbage’in Analitik Makinesi için Bernoulli sayılarını hesaplayan algoritmayı geliştirdiğinden “ilk programcı” olarak bilinmektedir.

Grace Murray Hopper, Harvard Mark I adlı bilgisayarın programcılarından olup “ilk derleyiciyi” geliştirmiştir.

Margaret Hamilton, Apollo11 uzay aracının yazılımı gerçekleştirdiği için “ilk yazılım mühendisi” ünvanına sahiptir.

Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas ve Ruth Lichterman genel kullanım amaçlı ilk elektronik bilgilsayar olan ENIAC’ın programcılarıdır.

Yukarıda bahsettiklerim bilgisayar bilimleri ve mühendisliğinin ilklerini gerçekleştirip temelini adan “kadınlar”dır. O yüzden “kadınlar yapamaz” gibi düşünce kabul edilemez.

Bu yıl Aydın’da gerçekleşen Akademik Bilişim Konferansında bir seminerde “BT’ci kadın olmaz” diyen ünlü bir firmanın konuşmacısının sunumunda ne yazık ki bulundum. Kendisine benim gibi birçok bilişimci tarafından pek olumlu bakılmadı ve hatta kınandı. Her ne kadar güzel bir geçmişiniz olursa olsun, kariyerinizin en yüksek yerinde olsanız da, hiçbir zaman ayrımcılık yapmamalısınız. Çünkü işinizi sizden her zaman daha iyi yapabilen biri çıkabilir, özellikle kadınlar.

Published by

admin

Computer Engineer