İş Bulma Zorlukları


Bugüne kadar karşılaştığım ilginç olaylar dizisini sizlerle paylaşmak istedim. Yaklaşık 1,5 yıl önce Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olunca insan kendini çok tuhaf hissediyor, üniversiteden kurtulmanın mutluluğu ve bir o kadar da ayrılmanın hüznü… Öğrencilik bitti, profesyonel, meslekî hayat başladı.

İnternet üzerindeki birkaç iş bulma sitesine üye olup iş başvurularında bulundum. Şimdiye kadar tam 11 işyeri ile görüştüm, sonuç: yabancı uyruklu olduğunuz için sizi işe alamıyoruz! İşin ilginç tarafı ise bunu söyleyen çalışanlardan bazıları yabancı firmalarda çalışıyorlar.

Aranan nitelikler arasında en önemlisine sahibim: çok dillilik. Fakat çoğu şirketin iş ilânlarına baktığınızda ilk olarak aranan şey “en az 2 yıllık tecrübe” olması. Yabancı olmak neyse de, yeni mezunlar tecrübe edinmeden nasıl iş sahibi olacaklar?  Bir de aranan niteliklerden en azına sahip fakat en iyi pozisyonlarda çalışanlara ne demeli? Bu zamana kadar öğrendiğim şey iş dünyasının paradokslarla dolu apayrı bir evren olduğu…

İş yeri sahipleri de mühendis veya programcı olmayınca durum biraz daha zorlaşıyor. Çünkü her iki taraf birbirine kendisini ifade etmekte zorlanıyor. İşte bu noktada tecrübeli çalışanların devreye girmesi gerekiyor.

Kimimiz yandık, kimimiz ise uyandık. Yanmadan uyanmak dileğimle…

Published by

admin

Computer Engineer